Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εθνικές Ομάδες Για πρώτη φορά πρώτες - Ένα μεγάλο μπράβο στα κορίτσια

Για πρώτη φορά πρώτες - Ένα μεγάλο μπράβο στα κορίτσια

PDFΕκτύπωσηE-mail

b_280_280_16777215_0___images_stories1_016-jkalokairi_prionas-aera.jpgΚορασίδες U17: Ελλάδα-Σουηδία 1-1

Ως πρώτη από τον 2ο προκριματικό όμιλο πέρασε τελικά στην elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017 η Εθνική Ομάδα Κορασίδων, η οποία στον τελευταίο της αγώνα αναδείχθηκε 1-1 με τη Σουηδία.

Οι νεαρές διεθνείς μας εξασφάλισαν την πρωτιά έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από τις αντιπάλους με 7 γκολ υπέρ και μόλις 1 κατά ενώ οι Σουηδέζες, αντίστοιχα, είχαν 6 γκολ υπέρ και δύο κατά.

Το γκολ για την ομάδα της Σουηδίας πέτυχε η Λενίρ, που άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, ενώ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε η Καραπέτσα στο 63ο λεπτό. Μάλιστα, η Εθνική θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη αλλά η αρχηγός της και σκόρερ της ισοφάρισης έχασε πέναλτι στο 45ο λεπτό (ανατροπή της Πούλιου από την αντίπαλη γκολκίπερ).

Οι δηλώσεις του Ομοσπονδιακού προπονητή των Κορασίδων, Αντώνη Πριόνα:

''Είμαστε ευτυχισμένοι με την πρώτη θέση στον όμιλο για πρώτη φορά στην ιστορία του γυναικείου ποδοσφαίρου στην Ελλάδα αλλά στενοχωρημένοι με το αποτέλεσμα.

Θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει μια από τις μεγαλύτερες δυνάμεις στο γυναικείο ποδόσφαιρο. Οι μικρές εθνικές με τις επιτυχίες τους κάθε χρόνο πλέον δείχνουν τα βήματα προόδου.

Ελπίζω αυτή η πρόοδος να αρχίσει να φαίνεται και στις ομάδες για ακόμη μεγαλύτερη ανάπτυξη.

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια γιατί ξεπέρασαν τους εαυτούς τους και ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνεργάτες μου και σε όλο το team της ΕΠΟ για την βοήθεια τους.''

ΕΛΛΑΔΑ: Νάση, Χριστοδούλου, Κατιρτσίδου, Πατερνά, Παλαμά, Καραπέτσα (86' Κωνσταντινίδου), Τσιακλίδου (65'  Βλασοπούλου), Πούλιου, Γεωργαντζή, Δρακωνακη (80' Στράντζαλη), Καλδή.